‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial Long Handle Toilet Bowl Brush
Polypropylene Bristle - 1.13" Brush Face - 15" Overall Length - Plastic Handle - White - 1 Each
1759 Stock Available
- For easy toilet bowl cleaning
- Stain-resistant, odor-resistant bristles
- Long handle for easy reach into bowl
- Slot in handle for easy hanging
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 631000WE |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Model | 631000WE |
| Product Name | Long Handle Toilet Bowl Brush |
| Marketing Information | Toilet bowl brush is designed for easy toilet bowl cleaning. Synthetic polypropylene bristles (1-1/8" long) resist stains, abrasion, discoloration and odors. Durable polypropylene is also resistant to solvents, acids, oils, fungus and bacteria growth. 14-1/2" long handle is made of durable plastic. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Toilet Bowl Brush |
Product Information
| Brush Face Length | 1.13" |
| Bristle Material | Polypropylene |
| Handle Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material |
|
| Height | 3" |
| Width | 3" |
| Length | 15" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Rubbermaid Commercial Long Handle Toilet Bowl Brush
Also Consider
-
Product Code: BSN53366498 Stock Available
-
Product Code: GJO85130470 Stock Available
-
Product Code: MMM65414AN321 Stock Available
-
Product Code: MMM65418BRCP114 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2455 Stock Available
-
Product Code: NES350703620 Stock Available
-
Product Code: OEX85110963 Stock Available
-
Product Code: RCP63110086 Stock Available
-
Product Code: SAMS772471115 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN53366498 Stock Available
-
Product Code: GJO85130470 Stock Available
-
Product Code: MMM65414AN321 Stock Available
-
Product Code: MMM65418BRCP114 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2455 Stock Available
-
Product Code: NES350703620 Stock Available
-
Product Code: OEX85110963 Stock Available
-
Product Code: RCP63110086 Stock Available
-
Product Code: SAMS772471115 Stock Available