‹ Prev
Next ›
Safco Memory Foam Lumbar Support Backrest
Strap Mount - Black - 1 Each
31 Stock Available
- Memory foam adapts to the contours of the human form
- Lumbar roll offers direct support or the "small of the back"
- Adjustable straps fit any chair
- Backrest easily wipes clean
Product Details
General Information
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 7154BL |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | Memory Foam Lumbar Support Backrest |
| Marketing Information | Backrest is designed with memory foam to adapt to the natural contours of the human form for ultimate comfort and support. Lumbar roll offers direct support for the "small of the back" region. Adjustable straps fit any chair. Backrest easily wipes clean. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Backrest |
Product Information
| Mount Type | Strap |
| Features | Washable |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Foam |
| Height | 6.8" |
| Width | 14.5" |
| Depth | 3.8" |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Safco Memory Foam Lumbar Support Backrest