‹ Prev
Next ›
Safco Nail Head Coat Hook
3 Hooks - 30 lb (13.61 kg) Capacity - 2" Height x 18" Width - 1" Size - for Garment - Aluminum - Silver - 1 Each
71 Stock Available
- 3 satin aluminum hooks with matching back plate for polished decor
- Oversized hooks to keep garments securely in place
- Easily mount to wall or behind door with included hardware
- Perfect for waiting or training areas
Product Details
General Information
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 4201 |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | Nail Head Coat Hook |
| Marketing Information | Create a place where your garments always have a home with the Nail Head Coat Hooks. They are great for greeting guests in your reception area, office, lobby, training center or classroom. Rack of three coat hooks mounts easily to a wall or behind a door to give you easy access no matter where you put them. Rounded design of the hook resembles the head of a nail. Oversized "nail head" design protects garments from damage yet keeps them securely in place. Satin aluminum hooks have a matching back plate for a professional look. Hook size features a 1" diameter head, 5/8" diameter shaft and 2-1/2" depth. Each hook holds 10 lb. Coat hooks include screws for mounting. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hook Panel |
Product Information
| Total Number of Hooks | 3 |
| Hook Size | 1" |
| Weight Capacity | 30 lb (13.61 kg) |
| Application/Usage | Garment |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Aluminum |
| Height | 2" |
| Width | 18" |
| Depth | 2.6" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Safco Nail Head Coat Hook
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN28452262 Stock Available
-
Product Code: BSN53366904 Stock Available
-
Product Code: ITA33315524 Stock Available
-
Product Code: MIICUR45581RBI1564 Stock Available
-
Product Code: MMM6355AN128 Stock Available
-
Product Code: SAF416243 Stock Available
-
Product Code: SPR25226BD868 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN28452262 Stock Available
-
Product Code: BSN53366904 Stock Available
-
Product Code: ITA33315524 Stock Available
-
Product Code: MIICUR45581RBI1564 Stock Available
-
Product Code: MMM6355AN128 Stock Available
-
Product Code: SAF416243 Stock Available
-
Product Code: SPR25226BD868 Stock Available