‹ Prev
Next ›
Safco Onyx 1 Upright/3 Tray Mesh Desk Organizer
1 Pocket(s) - 8" Height x 17.25" Width x 9" Depth - Desktop - Black - 1 Each
16 Stock Available
- 3 sliding letter trays for in/out boxes for letter-size documents
- Upright compartment to stand file folders
- Bottom can be replaced with Safco's Mesh Drawer Organizer 3262BL (not included)
Product Details
General Information
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 3265BL |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | Onyx 1 Upright/3 Tray Mesh Desk Organizer |
| Marketing Information |
Mesh Desk Organizer features three sliding letter trays to use as innovative in/out boxes for letter-size documents. The left side of the desk organizer has an upright compartment to stand file folders and slender binders for easy access. The bottom letter tray can be removed and replaced with Safco's Onyx Mesh Drawer Organizer (sold separately). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Organizer |
Product Information
| Total Number of Pockets | 1 |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage | File Organization |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 8" |
| Width | 17.25" |
| Depth | 9" |
Miscellaneous
| Additional Information | 3 Sliding Letter Trays |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Safco Onyx 1 Upright/3 Tray Mesh Desk Organizer
Also Consider
-
Product Code: AVE24000719 Stock Available
-
Product Code: BSN5215AST270 Stock Available
-
Product Code: FEL917650140 Stock Available
-
Product Code: FOL0001670 Stock Available
-
Product Code: MMMR330NALT244 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: SAMS772471112 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE24000719 Stock Available
-
Product Code: BSN5215AST270 Stock Available
-
Product Code: FEL917650140 Stock Available
-
Product Code: FOL0001670 Stock Available
-
Product Code: MMMR330NALT244 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: SAMS772471112 Stock Available