‹ Prev
Next ›
Safco Single Steel Wall Pocket
1 Pocket(s) - 9" Height x 12" Width x 3" Depth - Mar Resistant, Durable, Sturdy - Powder Coated - Black - Steel - 1 Each
9 Stock Available
- Mount to walls easily with included mounting hardware
- Holds letter-size files, folders and documents
- Made of steel with mar-resistant, powder-coat finish for durability
- Overall dimensions: 12"W x 3"D x 9"H
Product Details
General Information
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 3170BL |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | Single Steel Wall Pocket |
| Marketing Information | Steel wall pocket is extra sturdy for letter-size files, folders and important documents. All-steel construction features a durable, mar-resistant, powder-coat finish. Recyclable wall pocket includes wall-mounting hardware. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wall Pocket |
Product Information
| Total Number of Pockets | 1 |
| Finishing | Powder Coated |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 9" |
| Width | 12" |
| Depth | 3" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Safco Single Steel Wall Pocket
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAP18232 Stock Available
-
Product Code: BSN36665319 Stock Available
-
Product Code: ITA0101770 Stock Available
-
Product Code: KEB21163174 Stock Available
-
Product Code: KMW62401Out of Stock
-
Product Code: MMMR330UALT65 Stock Available
-
Product Code: PGC574453470 Stock Available
-
Product Code: UBC192106319 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAP18232 Stock Available
-
Product Code: BSN36665319 Stock Available
-
Product Code: ITA0101770 Stock Available
-
Product Code: KEB21163174 Stock Available
-
Product Code: KMW62401Out of Stock
-
Product Code: MMMR330UALT65 Stock Available
-
Product Code: PGC574453470 Stock Available
-
Product Code: UBC192106319 Stock Available