‹ Prev
Next ›
San Jamar Ultrafold Multifold Towel Dispenser
C Fold, Multifold, Touchless Dispenser - 450 x C Fold, 750 x Multifold - 18.7" Height x 11.7" Width x 6.3" Depth - Plastic - Black - Transparent, Touch-free, Durable, Impact Resistant - 1 Each
Out of Stock
- Clean, low-profile design is perfect for tight spaces
- Large capacity reduces maintenance costs
- One-at-a-time towel presentation enhances efficiency and image
- Holds 450 C-fold towels or 750 multifold towels (each sold separately)
Product Details
General Information
| Manufacturer | San Jamar |
| Manufacturer Part Number | T1790TBK |
| Manufacturer Website Address | http://www.sanjamar.com |
| Brand Name | San Jamar |
| Product Line | Ultrafold |
| Product Name | Ultrafold Multifold Towel Dispenser |
| Marketing Information | Large-capacity towel dispenser is an economical solution for high-capacity dispensing of all C-fold or multifold towels. Clean, low-profile design is perfect for tight spaces. The Present system offers a smooth, one-at-a-time towel presentation to enhance efficiency and image. Large-capacity dispenser holds 450 C-fold towels or 750 multifold towels (each sold separately) to reduce maintenance costs. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hand Towel Dispenser |
Product Information
| Dispenser Type |
|
| Capacity |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 18.7" |
| Width | 11.7" |
| Depth | 6.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
San Jamar Ultrafold Multifold Towel Dispenser
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.