‹ Prev
Next ›
Saunders Lock-O-Matic Legal Archboard
2.50" Clip Capacity - 9" x 17 1/2" Sheet Size - Hardboard - Brown - 1 Each
66 Stock Available
- Lock-O-Matic dual-arch rings prevent the clip mechanism from being opened accidentally
- Surface has a smooth finish on the front and back
- Holds legal-size papers and offers 2-1/2" capacity
- Features a built-in hanging hole
- Overall Dimensions: 9"W x 17-1/2"H
Product Details
General Information
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Manufacturer Part Number | 05713 |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Brand Name | Saunders |
| Product Name | Lock-O-Matic Legal Archboard |
| Marketing Information | Archboard features unique Lock-O-Matic dual arch rings and 1/8" brown hardboard. Locking feature on rings prevents the mechanism from being opened accidentally. Surface has a smooth finish on the front and back. Archboard holds legal-size papers and offers a 2-1/2" capacity. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 9" Width x 17 1/2" Length |
| Sheet Thickness | 0.12" |
| Clip Capacity | 2.50" |
| Board Material | Hardboard |
| Features | Dual Sided |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Width | 9" |
| Length | 17" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
Composite Panel Association |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Saunders Lock-O-Matic Legal Archboard
Also Consider
-
Product Code: BSN16506BX47 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX178 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD29 Stock Available
-
Product Code: OIC831565 Stock Available
-
Product Code: OIC83157Out of Stock
-
Product Code: OIC83159Out of Stock
-
Product Code: OIC8321963 Stock Available
-
Product Code: SAU0571299 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BE773 Stock Available
-
Product Code: GJO211203111 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN535 Stock Available
-
Product Code: NES357752178 Stock Available
-
Product Code: OEX67817233 Stock Available
-
Product Code: OEX725014838 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: OEX927531More on the Way
-
Product Code: PENBL77PWP204 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BE773 Stock Available
-
Product Code: GJO211203111 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN535 Stock Available
-
Product Code: NES357752178 Stock Available
-
Product Code: OEX67817233 Stock Available
-
Product Code: OEX725014838 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: OEX927531More on the Way
-
Product Code: PENBL77PWP204 Stock Available