‹ Prev
Next ›
Scotch Restickable Mounting Tabs
1" Length x 1" Width - Clear - Stain Resistant - For Artwork, Mount Picture/Poster - 18 / Pack
457 Stock Available
- Double-sided adhesive removes cleanly and can be reused again and again
- Ideal for photos, posters, artwork or papers on walls, office cabinets, windows, and other flat surfaces
- Gently wash to reuse when product loses it stickiness
- Each 1" holds 1/4 lb., up to 1 lb. maximum
- 1" x 1" Tabs; 18/Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | R100 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Name | Restickable Mounting Tabs |
| Marketing Information | Scotch Reusable Tabs are designed for lightweight mounting. Removable adhesive allows you to reuse it again and again. Simply peel the liner on both sides. Audible snap indicates they are closed. Use these pre-cut squares of clear adhesive to mount photos, posters, artwork or papers on walls, office cabinets, refrigerators, windows and more. Photo-safe tabs remove cleanly and are UV-resistant and moisture-resistant. Tabs will not stain walls like some putties do. Each inch of product holds 2 lb. with an 8 lb. maximum. |
| Packaged Quantity | 18 / Pack |
| Product Type | Mounting Tape |
Product Information
| Tape Width | 1" |
| Tape Length | 1" |
| Tape Strength | 1lb |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Reliability
| Durability | Stain Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Scotch Restickable Mounting Tabs
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICGSMG361AST152 Stock Available
-
Product Code: BICVLG11BE349 Stock Available
-
Product Code: BICVLGB11BK540 Stock Available
-
Product Code: BRTTN85037 Stock Available
-
Product Code: BSN365912265 Stock Available
-
Product Code: GPC1824001159 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
-
Product Code: PENAL17CSWUS122 Stock Available
-
Product Code: QUA6356129 Stock Available
-
Product Code: WBI1DK20062 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSMG361AST152 Stock Available
-
Product Code: BICVLG11BE349 Stock Available
-
Product Code: BICVLGB11BK540 Stock Available
-
Product Code: BRTTN85037 Stock Available
-
Product Code: BSN365912265 Stock Available
-
Product Code: GPC1824001159 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
-
Product Code: PENAL17CSWUS122 Stock Available
-
Product Code: QUA6356129 Stock Available
-
Product Code: WBI1DK20062 Stock Available