‹ Prev
Next ›
Scotch Thermal Laminating Pouches
Sheet Size Supported: Letter 8.50" Width x 11" Length - Laminating Pouch/Sheet Size: 8.90" Width x 5 mil Thickness - for Sign, Schedule, Artwork, Certificate - Durable, Photo-safe, Thick - Clear - 100 / Pack
182 Stock Available
- Clear, professional finish
- Protect items from damage
- Photo-safe
- Thicker than standard pouches
- Use with 5 mil heat setting
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | TP5854-100 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Name | Thermal Laminating Pouches |
| Marketing Information | Thick, durable, Scotch Thermal Laminating Pouches protect documents you handle frequently. These pouches are 5 mil and for use with Scotch thermal laminators. Pouches are clear to let important information show through. They are great for signs, schedules, certificates, children's artwork and more. Each punch laminates items up to 8-1/2" x 11". Actual pouch size is 8-9/10" x 11-1/2". |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Laminating Pouch |
Product Information
| Laminating Sheet Height | 11.50" |
| Laminating Sheet Width | 8.90" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Sealing Process | Hot-run |
| Sheet Size Supported | Letter - 8.50" Width x 11" Length |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Scotch Thermal Laminating Pouches
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ALL2740589 Stock Available
-
Product Code: APOUF1000E9 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK911 Stock Available
-
Product Code: MMM77L226 Stock Available
-
Product Code: MMMTP3854100308 Stock Available
-
Product Code: MMMTP385625188 Stock Available
-
Product Code: NES351708582 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ALL2740589 Stock Available
-
Product Code: APOUF1000E9 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK911 Stock Available
-
Product Code: MMM77L226 Stock Available
-
Product Code: MMMTP3854100308 Stock Available
-
Product Code: MMMTP385625188 Stock Available
-
Product Code: NES351708582 Stock Available