‹ Prev
Next ›
Scotch-Brite StayFresh Sponge
5.8" Height x 4.6" Width x 4.6" Depth - 4 / Pack - Cellulose - Assorted
461 Stock Available
- Use for washing dishes, wiping up spills and cleaning household appliances
- Also great for getting into tight corners
- 3M's StayFresh Antimicrobial Technology to help resist bacterial odors within the sponge
- Highly absorbent and durable sponge in fresh, vibrant colors
- Recommended surfaces: bath, countertops, glasses and nonstick cookware
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 7274FD |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Line | O-Cel-O |
| Product Name | StayFresh Sponge |
| Marketing Information | Handy sponges are great for washing dishes, wiping up small counter spills and cleaning household appliances. The flexible design lets you get into tight corners. 3M's StayFresh Antimicrobial Technology helps resist bacterial odors within the sponge through hundreds of uses. Highly absorbent, durable sponges come in fresh, vibrant colors. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Sponge |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Product Material | Cellulose |
| Height | 5.8" |
| Width | 4.6" |
| Depth | 4.6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Scotch-Brite StayFresh Sponge
Also Consider
-
Product Code: FOL00019123 Stock Available
-
Product Code: GJO30402438 Stock Available
-
Product Code: GJO3040431 Stock Available
-
Product Code: MMMMP3413 Stock Available
-
Product Code: MTH01162192 Stock Available
-
Product Code: NLE1012641772 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: FOL00019123 Stock Available
-
Product Code: GJO30402438 Stock Available
-
Product Code: GJO3040431 Stock Available
-
Product Code: MMMMP3413 Stock Available
-
Product Code: MTH01162192 Stock Available
-
Product Code: NLE1012641772 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available