‹ Prev
Next ›
Scott Vertical Double Roll Toilet Paper Dispenser
13.6" Height x 6" Width x 6.6" Depth - Smoke, Gray - Lockable - 1 Carton
Ships in 3-5 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Manual dispensing of bathroom tissue
- Versatile, sleek look complements any decor
- Included lock reduces pilferage
- ADA-compliant when installed properly
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Manufacturer Part Number | 09021 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kimberly-clark.com |
| Brand Name | Scott |
| Product Name | Vertical Double Roll Toilet Paper Dispenser |
| Marketing Information | Double-roll bathroom tissue dispenser offers a high-capacity, easy maintenance system that can help lower maintenance costs. This system can be used with both Kleenex brand and Scott brand coreless bathroom tissue. Modern design complements any decor. Double-roll toilet paper dispenser uses standard toilet tissue paper with up to a 5" diameter. Dispenser includes both a C-mandrel for standard cored bath tissue and an H-mandrel for coreless dispensing. Easy-to-install dispenser provides easy access to the reserve roll once the lower roll is completely used. When installed properly, this dispenser meets the ADA standards for accessible design, 28 CFR Part 36. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Paper Towel Dispenser |
Product Information
| Roll Diameter Supported | 5" |
| Features | Lockable |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color |
|
| Height | 13.6" |
| Width | 6" |
| Depth | 6.6" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | ADA |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Scott Vertical Double Roll Toilet Paper Dispenser
Accessories
-
Product Code: KCC04007644 Stock Available
-
Product Code: KCC0700150 Stock Available
-
Product Code: KCC12456308 Stock Available
-
Product Code: KCC13135924 Stock Available
-
Product Code: KCC13217988 Stock Available
-
Product Code: KCC13607222 Stock Available
-
Product Code: KCC177131513 Stock Available