‹ Prev
Next ›
Sealed Air JiffyLite Cellular Cushioned Mailers
Bubble - #000 - 4" Width x 8" Length - Peel & Seal - Kraft - Kraft - 25 / Carton
121 Stock Available
- Air-bubble lining cushioning for protection during mailing
- Lightweight for postage savings
- Dust-free and lint-free
- Convenient, self-seal closure
- Heat-seal seams won't burst
Product Details
General Information
| Manufacturer | Sealed Air Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10181 |
| Manufacturer Website Address | http://www.sealedair.com |
| Brand Name | Sealed Air |
| Product Line | Jiffylite |
| Product Name | JiffyLite Cellular Cushioned Mailers |
| Marketing Information | Cushioned mailers protect contents and reduce expenses with a lightweight design for postage savings. Fully laminated bubble cushioning provides stiffness and puncture-resistance. Seamless bottom affords additional cushioning protection along with greater overall strength and safety. Fasten the mailer with a self-seal closure for added convenience. Strong, outer material is ideal for custom printing and made with a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
| Product Type | Mailer |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Bubble |
| Mailer/Envelope Classification | #000 |
| Mailer/Envelope Width | 4" |
| Mailer/Envelope Length | 8" |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Sealed Air JiffyLite Cellular Cushioned Mailers
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BE3987 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK10468 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11RD1771 Stock Available
-
Product Code: BICGSMG11PE147 Stock Available
-
Product Code: FEL5208989 Stock Available
-
Product Code: LEE10132168 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock
-
Product Code: SMD75560163 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: QUA9500157 Stock Available
-
Product Code: SEL100806 Stock Available
-
Product Code: SEL107725 Stock Available
-
Product Code: SEL3771247 Stock Available
-
Product Code: SEL3771317 Stock Available
-
Product Code: SEL3771433 Stock Available
-
Product Code: SEL3771519 Stock Available
-
Product Code: SEL4967526 Stock Available
-
Product Code: SEL4967610 Stock Available
-
Product Code: SEL555364 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BE3987 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK10468 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11RD1771 Stock Available
-
Product Code: BICGSMG11PE147 Stock Available
-
Product Code: FEL5208989 Stock Available
-
Product Code: LEE10132168 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock
-
Product Code: SMD75560163 Stock Available