‹ Prev
Next ›
Smead 1/3 Tab Cut Legal Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 14" - 1" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 25 pt. - Pressboard, Metal - Gray, Green - Heavyweight, Wear Resistant - 60% Recycled - 25 / Box
Out of Stock
Non-Returnable
- Tough and heavyweight to resist wear and tear
- Ideal for bulky, heavily used files
- Made of heavyweight pressboard for superior durability
- Tyvek accordion-pleat gusset expands to hold 1" of paper
- Due to industrywide raw material discontinuation, this product has been manufactured with a different material and/or color; products may be constructed with dove gray tape along the spine
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 18430 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | 1/3 Cut Metal Tab Pressboard File Folders |
| Marketing Information |
Use these gray, heavy-duty pressboard folders for bulky, heavily used files. Sturdy, heavyweight folders are made of 25 point pressboard to resist wear and tear and contain a high percentage of recycled content so they are ideal for the eco-friendly office. Tyvek accordion-pleat gusset expands 1" to accommodate your bulkiest files. Folders also feature metal, 1/3-cut tabs in assorted positions for easy visibility and quick access. Guide-height folders contain a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 1" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Tab Material | Metal |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color |
|
| Product Material |
|
| Height | 10" |
| Width | 14 3/4" |
| Weight (Approximate) | 5.23 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead 1/3 Tab Cut Legal Recycled Top Tab File Folder
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.