‹ Prev
Next ›
Smead 1/3 Tab Cut Letter Recycled Interior File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - 1 Plys - Manila - 10% Recycled - 100 / Box
21 Stock Available
- Special size to fit neatly inside hanging folders so the tab remains hidden when returned to the file
- Keep documents organized when removed from the file drawer
- Assorted tab positions allow more than one interior folder to be used within a single hanging folder
- Economical manila ideal for everyday use
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 10230 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Interior File Folders |
| Marketing Information | Special-size folders fit neatly inside hanging folders to separate groups of papers and keep documents organized when removed from file drawers. Tabs are low enough not to interfere with vinyl tabs on hanging folders. Assorted, 1/3-cut tab positions allow more than one interior folder to be used within a single hanging folder. Other features include a single-ply tab, 11 point stock construction and undercut front panel. Folders are scored for 3/4" expansion. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Interior File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 1 |
Physical Characteristics
| Color | Manila |
| Weight (Approximate) | 0.91 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead 1/3 Tab Cut Letter Recycled Interior File Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ACC720501417 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP418737 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411755 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock
-
Letter - 8 1/2" x 11" - 65 lb Basis Weight - Smooth - Acid-free, Lignin-free - Bright White - 1 PackProduct Code: WAU91901132 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACC720501417 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP418737 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411755 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock
-
Letter - 8 1/2" x 11" - 65 lb Basis Weight - Smooth - Acid-free, Lignin-free - Bright White - 1 PackProduct Code: WAU91901132 Stock Available