‹ Prev
Next ›
Smead DCC Color-Coded Numeric Labels
3 - x 1 1/2" Width x 1 1/2" Length - Purple - Laminated - 250 / Roll
36 Stock Available
- Favorite choice for medical or insurance files
- Purple - 1 of 10 distinctive colors
- Protected by clear laminate for durability
- Each label roll contains 250 labels
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 67423 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | DCC Color-Coded Numeric Labels |
| Marketing Information | Self-adhesive, color-coded end tape labels are a favorite choice for medical and insurance files. Perfect for indicating primary filing numerals in straight numeric or terminal digit end tab systems. Labels follow industry standard with 10 colors to code numerals 0-9. Labels are protected by clear laminate and scored to provide wraparound color bar. Labels measure 1-1/2" wide x 1-1/2" high before folding. Easily pull out from included dispensing box. |
| Packaged Quantity | 250 / Roll |
| Product Type | Color Coded Label |
Product Information
| Label Width | 1 1/2" |
| Label Length | 1 1/2" |
| Print/Message | 3 |
| Laminated | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Purple |
| Product Color | Purple |
| Weight (Approximate) | 4.37 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead DCC Color-Coded Numeric Labels
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: DIX33904Out of Stock
-
Product Code: PIL31002829 Stock Available
-
Product Code: PIL31003187 Stock Available
-
Product Code: PIL3100491 Stock Available
-
Product Code: PIL31021886 Stock Available
-
Product Code: SMD6742078 Stock Available
-
Product Code: SMD6742193 Stock Available
-
Product Code: SMD6742230 Stock Available
-
Product Code: SMD6742517 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: DIX33904Out of Stock
-
Product Code: PIL31002829 Stock Available
-
Product Code: PIL31003187 Stock Available
-
Product Code: PIL3100491 Stock Available
-
Product Code: PIL31021886 Stock Available
-
Product Code: SMD6742078 Stock Available
-
Product Code: SMD6742193 Stock Available
-
Product Code: SMD6742230 Stock Available
-
Product Code: SMD6742517 Stock Available