‹ Prev
Next ›
Smead Letter Expanding File
8 1/2" x 11" - 7 Pocket - 6 Divider - Teal, Clear - 1 Each
Out of Stock
- Embossed wave pattern adds splash of personality to your day
- 6 dividers allow you to efficiently organize files
- Expandable bottom creates flat base for simple filling
- Durable design provides long-lasting storage for important items
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 70873 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | 7-Pocket Poly Expanding File |
| Marketing Information | Seven-pocket file with a flap-and-cord closure features a unique, embossed wave pattern to add a splash of personality to organization. Six dividers make it easy to organize your files by the day of the week, project or task. Bottom of the file expands to stand upright on desk for easy document insertion and removal. Durable design is resistant to tearing and water to keep your files safely stored. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Expanding File |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Total Number of Pockets | 7 |
| Number of Dividers | 6 |
| Expandable | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color |
|
| Height | 9 1/2" |
| Width | 13" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Smead Letter Expanding File
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK789 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD29 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914608 Stock Available
-
Product Code: DYM913311259 Stock Available
-
Product Code: LLR75628199 Stock Available
-
Product Code: SAN382011945 Stock Available
-
Product Code: SWI354503583 Stock Available
-
Product Code: SWI74718111 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK789 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD29 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914608 Stock Available
-
Product Code: DYM913311259 Stock Available
-
Product Code: LLR75628199 Stock Available
-
Product Code: SAN382011945 Stock Available
-
Product Code: SWI354503583 Stock Available
-
Product Code: SWI74718111 Stock Available