‹ Prev
Next ›
Smead SafeSHIELD 2/5 Tab Cut Legal Yes Classification Folder
8 1/2" x 14" - 2" Expansion - 2 x 2S Fastener - 2" for Folder - Top Tab Location - Right of Center Tab Position - 2 Divider - 25 pt. - Pressboard - Green - Tear Resistant - 100% Recycled - 10 / Box
25 Stock Available
- Protect your documents and fingers with Smead's patent-pending, SafeShield Coated Fastener Technology
- Heavy-duty, Premium Pressboard and gusset for extra durability
- The ultimate classification folder when security and safety are most important
- Perfect for bulky files that get plenty of use
- Due to industrywide raw material discontinuation, this product has been manufactured with a different material and/or color; products may be constructed with dove gray tape along the spine
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 19033 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | SafeSHIELD |
| Product Name | Pressboard Classification File Folder with SafeSHIELD Fasteners |
| Marketing Information | Heavy-duty classification folders feature patent-pending, SafeShield Coated Fastener Technology to help prevent paper tears, finger cuts and excessive fastener crinkling. SafeShield adds protection for papers and fingers while also reducing fastener crinkling. Fasteners on front and back panels and dividers create separate filing surfaces within one folder. These two 2" coated fasteners on the panels are in positions 1 and 3. Legal-size folder also offers a 2" expansion and is made of sturdy, 25 point Pressboard stock. The two dividers offer a 1" SafeShield-coated, twin-prong fastener and are made of 17 point stock. Folder tab is 2/5 cut. Divider tab is 3/8" high and 1/3 cut. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | Classification Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Type | 2S |
| Fastener Location | Front & Back |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 2/5 |
| Tab Position | Right of Center |
| Tab Location | Top |
| Number of Dividers | 2 |
| Divider Material | Kraft |
| Divider Thickness | 17 pt. |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Features | Tear Resistant |
Physical Characteristics
| Color | Green |
| Product Material | Pressboard |
| Weight (Approximate) | 7.57 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead SafeSHIELD 2/5 Tab Cut Legal Yes Classification Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: SMD187324 Stock Available
-
Product Code: SMD1877521 Stock Available
-
Product Code: SMD18776Out of Stock
-
Product Code: SMD1903023 Stock Available
-
Product Code: SMD1903511 Stock Available
-
Product Code: SMD19075Out of Stock
-
Product Code: SMD19076Out of Stock
-
Product Code: SMD1909222 Stock Available
-
Product Code: SMD190943 Stock Available
-
Product Code: SMD190958 Stock Available