‹ Prev
Next ›
Smead SuperTab 2/5 Tab Cut Letter Recycled Classification Folder
8 1/2" x 11" - 2" Expansion - 2 x 2S Fastener - 2" for Folder - Top Tab Location - Right of Center Tab Position - 2 Divider - 25 pt. - Red - Heavy Duty, Tear Resistant, Eco-friendly, Durable, Fingerprint Resistant, Cut Resistant, Labeling Area - 100% Recycled - 10 / Box
Out of Stock
- Increased labeling area for larger writing or descriptive content
- SafeShield Coated Fastener Technology protects your documents and fingers
- Kraft dividers offer more filing area with 6 filing surfaces
- Sturdy gusset expands to hold 2" of letter-size material
- Due to industrywide raw material discontinuation, this product has been manufactured with a different material and/or color; products may be constructed with dove gray tape along the spine
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 14070 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | SuperTab |
| Product Name | SuperTab Classification File Folder with SafeSHIELD Fasteners |
| Marketing Information | Find critical files fast with SuperTab classification folders. Get nearly double the labeling area of a standard classification folder so you can write larger or use more lines of description. Protect your documents and fingers with the patent-pending, SafeShield Coated Fastener Technology, the ultimate solution to fastener issues including paper tears, finger cuts and excessive fastener crinkling. Two Kraft dividers offer more filing area so you have a total of six filing surfaces. Each letter-size folder has a total of six fasteners to secure your papers. Sturdy, heavyweight folders are made of 25 point Pressboard for extra durability and contain a high recycled content so they are ideal for the eco-friendly office. Sturdy, tear-resistant gusset expands 2" of letter-size material. 2/5-cut tabs are in the right-of-center position. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | Classification Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Type | 2S |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 2/5 |
| Tab Position | Right of Center |
| Tab Location | Top |
| Number of Dividers | 2 |
| Divider Material | Kraft |
| Divider Thickness | 17 pt. |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Red |
| Height | 10" |
| Width | 11 3/4" |
| Weight (Approximate) | 6.54 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead SuperTab 2/5 Tab Cut Letter Recycled Classification Folder
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.