‹ Prev
Next ›
Sparco All-purpose Construction Paper
Multipurpose, Art Project, Craft Project, ClassRoom Project - 0.50" Height x 9" Width x 12" Length - Black - 1 Pack
Out of Stock
- 100% recycled and recyclable to conserve valued resources
- Smooth texture is ideal for art, craft and classroom projects
- Heavyweight, high-bulk, high-strength construction
- Long, strong fibers cut clean and fold evenly without cracking
Product Details
General Information
| Manufacturer | Sparco Products |
| Manufacturer Part Number | 22302 |
| Brand Name | Sparco |
| Product Name | All-purpose Construction Paper |
| Marketing Information | Construction paper with a smooth texture is ideal for art, craft and classroom projects. All-purpose paper offers a heavyweight, high-bulk, high-strength and brilliantly colored construction. Long, strong fibers cut clean and fold evenly without cracking. Acid-free paper is made with a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Construction Paper |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.50" |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Sparco All-purpose Construction Paper
Also Consider
-
Product Code: PAC103012367 Stock Available
-
Product Code: PAC103016505 Stock Available
-
Product Code: PAC103022350 Stock Available
-
Product Code: PAC103027380 Stock Available
-
Product Code: PAC103400119 Stock Available
-
Product Code: PAC10340124 Stock Available
-
Product Code: PAC103403168 Stock Available
-
Product Code: PAC10340478 Stock Available
-
Product Code: PAC10340577 Stock Available
-
Product Code: PAC103432110 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: PAC10412023 Stock Available
-
Product Code: PACP102949196 Stock Available
-
Product Code: PACP10295013 Stock Available
-
Product Code: PACP10304344 Stock Available
-
Product Code: PACP10306569 Stock Available
-
Product Code: PACP103067121 Stock Available
-
Product Code: PACP103074Out of Stock
-
Product Code: PACP667715 Stock Available
-
Product Code: PACP668521 Stock Available