‹ Prev
Next ›
StarTech.com 12in Molex LP4 Power Extension Cable - M/F
For Hard Drive - 18 Gauge - 12" Cord Length - LP4 / LP4 - 1 Each
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- 1x LP4 male power connector
- 1x LP4 female power connector
- Provides 12" in cable length
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | LP4POWEXT12 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Model | LP4POWEXT12 |
| Product Name | 12in Molex LP4 Power Extension Cable - M/F |
| Marketing Information | The LP4POWEXT12 Extension Cable features two 4-pin lp4 power connectors, one male and one female, and offers 12-inches in cable length, enabling you to extend your LP4 power connections and allowing you to position your devices (i.e. hard drive, DVD-ROM drive, add-in card, etc.) as needed within the system case.Constructed of only top quality materials and designed for optimum performance and reliability, this 12in internal LP4 power extender is backed by StarTech.com's lifetime warranty. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Adapter Cord |
Technical Information
| First End Connector Type | LP4 |
| First End Connector Detail | 1 x 4-pin LP4 Male |
| Second End Connector Type | LP4 |
| Second End Connector Detail | 1 x 4-pin LP4 Female |
| Device Supported | Hard Drive |
| Gauge | 18 |
Physical Characteristics
| Cord Length | 12" |
| Weight (Approximate) | 0.04 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
StarTech.com 12in Molex LP4 Power Extension Cable - M/F
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.