- Video Extender Transmitter is a reliable audio/video transmission extending solution
- 1600 x 1200 maximum video resolution for a spectacular, sharp display with added reliability
- VGA in for your convenience and optimal audio/video output with maximum usage feasibility
- VGA out for your convenience and optimal audio/video output with maximum usage feasibility
- Twisted pair media type helps minimize electromagnetic radiation and it also effectively resist external interference
<
>
StarTech.com 4 Port VGA Video Extender over Cat 5
1 Input Device - 492.13 ft Range - 4 x Network (RJ-45) - 1 x VGA In - 1 x VGA Out - VGA - 1600 x 1200 - Twisted Pair - Category 5 - Desktop - TAA Compliant
Product Code: STCST1214T
Product Unit: Each
Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | ST1214T |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 4 Port VGA Video Extender over Cat 5 |
| Marketing Information | The ST1214T 4 Port VGA Video Extender over Cat 5 allows a single VGA source to be broadcast to up to four remote displays at distances of up to 500 feet (150 meters). Designed for use with our ST121 VGA Video over Cat 5 extension series of devices, the ST1214T is one of many options designed to help you create a custom VGA distribution and extension solution for many applications including digital signage and video conferencing. Consisting of the transmitter unit only, this product requires a single ST121EXT VGA over Cat 5 Repeater can be used to increase the total VGA extension distance by an additional 500 feet(150 meters), allowing the original VGA signal to be broadcast a total distance of 1000 feet (300 meters) from transmitter to receiver. Similarly, up to three repeater units can be used between the transmitter and receiver units allowing a monitor to be connected at each repeater station , while further extending the total distance between the transmitter and receiver units. This product is TAA compliant and backed by a Startech.com 2-year warranty with free lifetime technical support. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Video Extender Transmitter |
Technical Information
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 492.13 ft |
Video
| Graphics Modes | VGA |
| Maximum Video Resolution | 1600 x 1200 |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
| VGA In | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Number of VGA Inputs | 1 |
| Number of VGA Outputs | 1 |
Media & Performance
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
Power Description
| Input Voltage | 9 V DC |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Transmitter Height | 0.80" |
| Transmitter Width | 2.50" |
| Transmitter Depth | 4.10" |
| Form Factor | Desktop |
| Transmitter Weight (Approximate) | 7.09 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Overview
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.