StarTech.com Cat. 5E UTP Patch Cable
25 ft Category 5e Network Cable - First End: 1 x RJ-45 - Male - Second End: 1 x RJ-45 - Male - Patch Cable - White - 1 Each
- Delivers the stability and speed that you need for reliable network performance with Fast Ethernet networks
- Connects workstation to wall outlet and patches from hub to distribution panel
- Made to the highest industry standards to ensure high-quality installs and durability
- Snagless to protect RJ45 connector clips from damage
- Molded PVC strain relief prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles, reducing the risk of cable damage and decreasing network performance
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 45PATCH25WH |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | Cat. 5E UTP Patch Cable |
| Marketing Information |
Make Fast Ethernet network connections using this high quality Cat5e Cable, with Power-over-Ethernet capability. The 45PATCH25WH Cat5e Patch Cable (25 ft) meets or exceeds all Cat 5e specifications to ensure reliable Ethernet network connections, and features a durable white PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Network Cable |
Technical Information
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 25 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Conductor | Copper |
| Boot Type | Snagless |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Shipping Height | 1.10" |
| Shipping Width | 10.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 10.08 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
StarTech.com Cat. 5E UTP Patch Cable
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BBNEVNSL6400025Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6420025Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6430025Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6440025Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6470025Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6490025Out of Stock
-
Product Code: STCN6PATCH25BLOut of Stock
-
Product Code: STCS45PATCH25BLOut of Stock
-
Product Code: TRPN201025BL22 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BBNEVNSL510100Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL560050Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6400030Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6410100Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6420030Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6480050Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6500030Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6500100Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL900030Out of Stock