- Simple connections through a reversible USB Type-C connector, which plugs into your device with either side facing up
- Thunderbolt 3 port compatible
- Guaranteed reliability with our lifetime warranty
<
>
StarTech.com USB Data Transfer Cable
6.56 ft USB-C/USB-B Data Transfer Cable for Docking Station, Printer, Notebook, Tablet, Computer - First End: 1 x 24-pin USB 3.0 Type C - Male - Second End: 1 x 9-pin USB 3.0 Type B - Male - Nickel Plated Connector - Black - 1 Each
Product Code: STCUSB315CB2M
Product Unit: Each
Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | USB315CB2M |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | USB Data Transfer Cable |
| Marketing Information | Connect USB 3.0 USB-B devices to your USB Type-C or Thunderbolt 3 computer. This USB-C™ to USB-B cable lets you connect your USB 3.0 peripheral devices, such as a printer, external drive or docking station to your USB Type-C™ laptop or tablet. The cable is also compatible with Thunderbolt™ 3 ports.The USB315CB2M from StarTech.com comes with a 2-year warranty for guaranteed reliability.Note: USB 3.0 is also known as USB 3.1 Gen 1 (5Gbps). More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Data Transfer Cable |
Technical Information
| Cable Type | USB-C/USB-B |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type C - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin USB 3.0 Type C - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type B - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin USB 3.0 Type B - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Device Supported |
|
| Features | Reversible |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.17 lb |
| Shipping Height | 0.39" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.04 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |