‹ Prev
Next ›
Storex Stacking Wall Pocket Set
7" Height x 4" Width x 13" Length - Stackable, BPA Free, PVC-free - Smoke - Plastic - 7 / Set
28 Stock Available
- Multiple types of mounting options allow installation virtually anywhere
- Back wall prevents papers from slipping between cracks
- Plastic material is free from PVC and BPA for safe, long-term use
- Designed to hold letter-size items
Product Details
General Information
| Manufacturer | ERA Group |
| Manufacturer Part Number | 70260U01C |
| Manufacturer Website Address | http://www.storex.ca |
| Brand Name | Storex |
| Product Name | Stacking Wall Pocket Set |
| Marketing Information | Maximize your home or office storage with this set of stacking wall pockets. Built with your convenience in mind, this set includes multiple types of mounting brackets so your files will always be within reach. The back wall ensures that no paper - big or small - will slip between the cracks to prevent you from losing important documents and files. Plastic material is free from PVC and BPA for safe, long-term use. Wall pockets are designed for use with letter-size items. |
| Packaged Quantity | 7 / Set |
| Product Type | Wall Pocket |
Product Information
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Smoke |
| Product Material | Plastic |
| Height | 7" |
| Width | 4" |
| Length | 13" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
Overview
Storex Stacking Wall Pocket Set
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AAGSK53001 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U15AN180 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN535 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S64AN441 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S67AN200 Stock Available
-
Product Code: MMM7350SSSTR70 Stock Available
-
Product Code: OIC9991468 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAGSK53001 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U15AN180 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN535 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S64AN441 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S67AN200 Stock Available
-
Product Code: MMM7350SSSTR70 Stock Available
-
Product Code: OIC9991468 Stock Available