‹ Prev
Next ›
The ComfortMakers Deluxe Seat/Back Cushion
Hook Mount - Black - Polyurethane, Memory Foam - 1 Each
18 Stock Available
- Patented system of interchangeable foam inserts
- Reduces back strain and eliminates fatigue
- Memory Foam conforms to the body's natural curves
- Attach by hook-and-loop straps and/or included elastic strap
- Washable
Product Details
General Information
| Manufacturer | Master Manufacturing Company, Inc |
| Manufacturer Part Number | 91061 |
| Manufacturer Website Address | http://www.mastermfgco.com |
| Brand Name | The ComfortMakers |
| Product Name | Deluxe Seat/Back Cushion |
| Marketing Information | Unique system of adjustable inserts features Memory Foam to conform to the shape of your body and to help reduce back strain and fatigue. Cushion can be used on the chair seat or chair back. Attach by hook-and-loop strips and/or included elastic strap. The cover is washable. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Back/Seat Rest |
Product Information
| Mount Type | Hook |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 17.5" |
| Width | 17" |
| Depth | 2.8" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
W.B.E. |
| Application/Usage |
|
| Compatibility | Office Chair |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
The ComfortMakers Deluxe Seat/Back Cushion
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.