‹ Prev
Next ›
TORK PeakServe Continuous Paper Hand Towels
7.91" Width x 8.85" Length - White - Paper - 410/Pack - 12 / Carton
419 Stock Available
- Continuous design to avoid runouts and reduce refill frequency
- 1-at-a-time dispensing to minimize consumption and promote better hygiene
- Dispenser (not included) smoothly serves guests in 3 seconds for a fast experience
- Embossed, compressed construction to maximize capacity
Product Details
General Information
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Manufacturer Part Number | 105065 |
| Manufacturer Website Address | http://www.essity.com |
| Brand Name | TORK |
| Product Line | PeakServe |
| Product Name | PeakServe Continuous Paper Hand Towels |
| Marketing Information | Using Advanced PeakServe Continuous Hand Towels means fewer washroom delays, getting guests in and out faster. Avoid runouts with 250 percent more hand towels and lower consumption thanks to one-at-a-time dispensing (dispenser not included). Faster dispensing serves guests in 3 seconds - quicker than jet air-drying time. Taking a towel is always smooth and easy with the PeakServe, patented continuous towel system. More flexibility means more time to clean. Top it off when it suits you with up to 600 more guests served between refills. Double the towels you carry as they're compressed by 50 percent. Cut refill time in half with more than 2,000 towels per dispenser. Use these embossed one-ply towels in the Tork Elevation PeakServe Mini Continuous Hand Towel Dispenser. Folded dimensions are 7.91" wide x 3.15" long. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Paper Towel |
Product Information
| Quantity Per Container | 410/Pack |
| Full Size | 7.91" x 8.85" |
| Fold Size | 7.91" x 3.15" |
| Application/Usage |
|
| Quality Level | Advanced |
| Features | Hygienic |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Height | 3.9" |
| Length | 7.9" |
| Weight (Approximate) | 1.16 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
Advantages at a glance:
|
| Compatible Dispenser |
Can be used to fill:
|
| Certifications & Standards | ADA |
| Country of Origin | Germany |
Overview
TORK PeakServe Continuous Paper Hand Towels
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AJMOH9AJBXWH4018 Stock Available
-
Product Code: BTC00388496 Stock Available
-
Product Code: GJO91000994 Stock Available
-
Product Code: GMT6992356 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124918 Stock Available
-
Product Code: NES351708899 Stock Available
-
Product Code: NES351803295 Stock Available
-
Product Code: OEX67772441 Stock Available
-
Product Code: OEX94914991 Stock Available
-
Product Code: OEX9885073 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GPC200854 Stock Available
-
Product Code: GPC20204608 Stock Available
-
Product Code: GPC20241244 Stock Available
-
Product Code: GPC20603241 Stock Available
-
Product Code: GPC80540Out of Stock
-
Product Code: HFM85649946 Stock Available
-
Product Code: KCC01701827 Stock Available
-
Product Code: KCC0579636 Stock Available
-
Product Code: KCC1325479 Stock Available
-
Product Code: KCC4595767 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AJMOH9AJBXWH4018 Stock Available
-
Product Code: BTC00388496 Stock Available
-
Product Code: GJO91000994 Stock Available
-
Product Code: GMT6992356 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124918 Stock Available
-
Product Code: NES351708899 Stock Available
-
Product Code: NES351803295 Stock Available
-
Product Code: OEX67772441 Stock Available
-
Product Code: OEX94914991 Stock Available
-
Product Code: OEX9885073 Stock Available