‹ Prev
Next ›
Tripp Lite series 6-Outlets, 8-Ft Cord, 990 Joule Strip, Flat Plug - Protect It! Surge Suppressor
NEMA 5-15P - 6 x NEMA 5-15R - 1875 VA - 990 J - 120 V AC, 125 V AC Input - 8 ft - Wall Mountable
26 Stock Available
- 990 joules of AC surge suppression protect equipment from sudden surges
- Multi-outlet design reduces clutter and provides power to more devices
- Illuminated power switch shows you when your electronics are protected
- Thermal fusing protects against fire in case of extended overvoltage
- Diagnostic LEDs show you when your electronics are protected
Product Details
General Information
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | TLP608 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | Protect It! |
| Product Name | 6-Outlets, 8-Ft Cord, 990 Joule Strip, Flat Plug - Protect It! Surge Suppressor |
| Marketing Information | Surge suppressor with an 8' cord provides economical, AC surge suppression to protect workstations, computers, telecom systems and more. AC suppression rated at 990 joules reliably shields your equipment from sudden surges and line noise. Multi-outlet design reduces cable clutter and enables the connection of multiple electrical devices to a single AC wall socket. Illuminated power switch lets you quickly see when your electronics are protected. 15A circuit breaker protects your devices from dangerous overloads and spikes. Fail-safe, thermal fusing protects against fire and other damage in the event of an extreme, extended overvoltage or surge condition. Diagnostic LEDs confirm surge suppression status to let you quickly see when your electronics are protected. Automatic shutoff cuts power to outlets when the protection circuit has been compromised for enhanced safety. Attractive housing with keyhole mounting tabs allow versatile placement options for easy access to a power supply. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
Technical Information
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Protection Type |
|
Power Description
| Input Voltage |
|
| Power Handling | 1875 VA |
| Surge Energy Rating | 990 J |
| Circuit Breaker | Yes |
Physical Characteristics
| Power Cord/Cable Length | 8 ft |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 10.8" |
| Width | 1.9" |
| Depth | 1.2" |
| Weight (Approximate) | 1.12 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Lifetime Limited Warranty |
Overview
Tripp Lite series 6-Outlets, 8-Ft Cord, 990 Joule Strip, Flat Plug - Protect It! Surge Suppressor
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ACC725251125 Stock Available
-
Product Code: AVE09301161 Stock Available
-
Product Code: BICGDE11BK109 Stock Available
-
Product Code: BICGDEM11BK259 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN535 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S61AN394 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S64AN441 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S67AN200 Stock Available
-
Product Code: MMMC60ST241 Stock Available
-
Product Code: TRPTLP604180 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACC725251125 Stock Available
-
Product Code: AVE09301161 Stock Available
-
Product Code: BICGDE11BK109 Stock Available
-
Product Code: BICGDEM11BK259 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN535 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S61AN394 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S64AN441 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S67AN200 Stock Available
-
Product Code: MMMC60ST241 Stock Available
-
Product Code: TRPTLP604180 Stock Available