‹ Prev
Next ›
Tripp Lite series Protect It! 7-Outlet Super Surge Protector
NEMA 5-15P - 7 x NEMA 5-15R - 1800 VA - 2160 J - 120 V AC Input - 120 V AC Output - 7 ft
15 Stock Available
- 2160-joule suppression protects from strong surges and spikes
- On/off switch provides 1-touch control over connected equipment
- 2 side outlets allow connection of bulky transformers
- Diagnostic LEDs confirm grounding and protection status for peace of mind
- Perfect for protecting computers, printers, scanners, routers and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SUPER7 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | Protect It! |
| Product Name | Protect It! 7-Outlet Super Surge Protector |
| Marketing Information | Safeguard your computer, printer, scanner, router, modem and other small home electronics against dangerous surges, spikes and line noise using this seven-outlet surge protector with right-angle plug and surge suppression rating of 2160 joules. It is recommended for any desktop, network or home application requiring AC line protection. Automatic shutoff permanently cuts power to outlets if protection circuit is incapacitated, preventing equipment damage and indicating replacement is required. 15A resettable circuit breaker foils dangerous overloads. On/off switch provides one-touch control over connected equipment. Diagnostic LEDs confirm grounding and protection status at a glance. The 7' AC power cord allows the SUPER7 to reach nearby outlets while its right-angle NEMA 5-15P plug allows furniture and equipment to be placed flush against the wall to save space in your workstation. Keyhole slots incorporated into the bottom panel provide convenient wall or desk mounting options. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
Technical Information
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 7 x NEMA 5-15R |
| Protection Type | Surge |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Power Handling | 1800 VA |
| Surge Energy Rating | 2160 J |
Controls/Indicators
| Status Indicators |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Power Cord/Cable Length | 7 ft |
| Height | 1.5" |
| Width | 2.7" |
| Depth | 10.3" |
| Weight (Approximate) | 1.39 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
|
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
$75,000 Ultimate Lifetime Insurance (USA & Canada Only). |
Overview
Tripp Lite series Protect It! 7-Outlet Super Surge Protector
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE24000658 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BE4053 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK10521 Stock Available
-
Product Code: BSN243051984 Stock Available
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: CCS23605522 Stock Available
-
Product Code: ITA300353772 Stock Available
-
Product Code: ITA300361773 Stock Available
-
Product Code: MMMC38BK807 Stock Available
-
Product Code: TOM686201251 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE24000658 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BE4053 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK10521 Stock Available
-
Product Code: BSN243051984 Stock Available
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: CCS23605522 Stock Available
-
Product Code: ITA300353772 Stock Available
-
Product Code: ITA300361773 Stock Available
-
Product Code: MMMC38BK807 Stock Available
-
Product Code: TOM686201251 Stock Available