‹ Prev
Next ›
Tripp Lite series Tripp Lite DisplayPort to HDMI Converter Video Adapter
1 x DisplayPort Digital Audio/Video Male - 1 x HDMI Digital Audio/Video Female - Black - 1 Each
Out of Stock
- Connectors are gold-plated for optimal resolution
- Durable construction ensures long-lasting use
- Compact size allows easy storage and transportation
- Supports computer video resolutions up to 1920 x 1200
- Also supports DTS HD, Dolby True HD and 7.1 channel surround sound audio
Product Details
General Information
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | P136-000-1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | P136-000-1 |
| Product Name | Tripp Lite DisplayPort to HDMI Converter Video Adapter |
| Marketing Information | DisplayPort to HDMI video adapter lets you connect a computer with a DisplayPort output to an HDMI monitor. Gold-plated connectors provide optimal signal transfer for clearer resolution. Fully molded design is durably constructed to provide long-lasting use. Compact size is small enough to carry in your pocket, backpack or laptop bag for easy transportation. Adapter supports computer video resolutions up to 1920 x 1200 and HD resolutions up to 1080p. Plus, it supports DTS HD, Dolby True HD and 7.1 channel surround sound audio. Adapter requires that the connected computer is equipped with a DP++ (DisplayPort++) port. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | A/V Adapter |
Technical Information
| Adapter Type | DisplayPort/HDMI |
| Connector Type on First End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort Digital Audio/Video Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video Female |
| Features | Molded |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.7" |
| Depth | 2.2" |
| Weight (Approximate) | 14.11 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year limited warranty |
Overview
Tripp Lite series Tripp Lite DisplayPort to HDMI Converter Video Adapter
From the Manufacturer
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.