‹ Prev
Next ›
U Brands Magnetic Dry-Erase Board
24" (2 ft) Width x 18" (1.5 ft) Height - White Painted Steel Surface - Silver Aluminum Frame - Rectangle - Horizontal/Vertical - Magnetic - 1 Each
52 Stock Available
- Perfect addition to your classroom, office, home and more
- Painted-steel surface that resists staining and ghosting
- Magnetic design to attach board accessories and magnets to pin notes
- Built-to-last - made of thick insulation under the surface and surrounded by a sturdy, aluminum frame
- Versatile construction to hang vertically or horizontally
Product Details
General Information
| Manufacturer | U Brands |
| Manufacturer Part Number | 070U00-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ubrands.com |
| Brand Name | U Brands |
| Product Name | Magnetic Dry-Erase Board |
| Marketing Information | This Magnetic Dry-Erase Board is the perfect, functional solution for frequently used areas such as your office, classroom, home or commercial space. Use U Brands Dry-Erase Markers (not included) to provide the ultimate writing experience. Magnetic, painted-steel surface ensures optimal performance by resisting staining and ghosting. Simply use any dry-erase board spray or wipes after continuous use for a clean, professional surface. Use board magnets to pin your notes, messages, pictures, memos, calendars, menus, reminders and more. Magnetic design lets you attach magnetic markers and accessories (not included) to the board without using a marker tray. Strong, thick insulation underneath the surface and sturdy, aluminum frame provide a firm, rigid construction. Hang vertically or horizontally to fit your allocated space. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 18" (1.5 ft) |
| Board Width | 24" (2 ft) |
| Board Thickness | 1" |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Painted Steel |
| Frame Color | Silver |
| Frame Material | Aluminum |
| Shape | Rectangle |
| Mount Type | Wall Mount |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Application/Usage |
|
| Magnetic | Yes |
| Features |
|
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Overview
U Brands Magnetic Dry-Erase Board
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BVCCR0601170MV4 Stock Available
-
Product Code: BVCCR0801170MV7 Stock Available
-
Product Code: BVCCR1201170MV4 Stock Available
-
Product Code: BVCCR1501170MV4 Stock Available
-
Product Code: GHEEZ1MA7538WHOut of Stock
-
Product Code: QRT855162 Stock Available
-
Product Code: QRT855174 Stock Available
-
Product Code: QRT855187 Stock Available