‹ Prev
Next ›
U Brands Sphere Push Pins
0.44" Shank - 0.38" Head - 0.4" Length x 0.4" Width - Black, Gold, White - 200 / Pack
73 Stock Available
- Spherical, plastic head in black, white and gold with silver, metal needle point
- Essential for office, classroom and work-space needs
- Use to pin important papers and messages to corkboards, foam boards, maps and more
- Reusable for longtime use
- Plastic case keeps your desktop or desk drawer organized
Product Details
General Information
| Manufacturer | U Brands |
| Manufacturer Part Number | 3084U0624 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ubrands.com |
| Brand Name | U Brands |
| Product Name | Sphere Push Pins |
| Marketing Information | Sphere Pushpins in black, white and gold provide excellent assistance in pinning your important papers and messages while keeping you organized. Durably constructed pushpins allow you to easily pin your supplies from the sturdy, plastic head without harming your hands by its sharp, steel point. Sharp end easily inserts into tough surfaces such as corkboards, bulletin boards, notice boards, maps and posters. They are ideal for work/home offices, classrooms and dorm rooms. Pushpins are essential for your office supply expectations. |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Type | Pushpin |
Product Information
| Shank Length | 0.44" |
| Head Diameter | 0.38" |
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Material Details |
|
| Height | 0.8" |
| Width | 0.4" |
| Length | 0.4" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
U Brands Sphere Push Pins
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVT75338111 Stock Available
-
Product Code: BSN17533862 Stock Available
-
Product Code: BSN32376708 Stock Available
-
Product Code: BSN810021855 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124955 Stock Available
-
Product Code: LLR19766396 Stock Available
-
Product Code: OEX9885145 Stock Available
-
Product Code: REARR15045212 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN810038 Stock Available
-
Product Code: BSN8100451 Stock Available
-
Product Code: GEMCPAL4164 Stock Available
-
Product Code: LLR1011067 Stock Available
-
Product Code: LLR10110BX6 Stock Available
-
Product Code: UBR3083U062431 Stock Available
-
Product Code: UBR3085U062496 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVT75338111 Stock Available
-
Product Code: BSN17533862 Stock Available
-
Product Code: BSN32376708 Stock Available
-
Product Code: BSN810021855 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124955 Stock Available
-
Product Code: LLR19766396 Stock Available
-
Product Code: OEX9885145 Stock Available
-
Product Code: REARR15045212 Stock Available