‹ Prev
Next ›
VELCRO® ONE-WRAP Thin Ties 8in x 1/2in Ties Gray & Black 50 ct
Cable Tie - Black, Gray - 25 lb Loop Tensile - 8" Length - 50 / Pack
1780 Stock Available
- Use to control and organize wires, cords and more
- Easy to undo and adjust
- Prevents you from losing the ties when the cables are untied
Product Details
General Information
| Manufacturer | Velcro Companies |
| Manufacturer Part Number | 90924 |
| Manufacturer Website Address | http://www.velcro.com |
| Brand Name | VELCRO® |
| Product Line | ONE-WRAP |
| Product Model | 90924 |
| Product Name | ONE-WRAP Thin Ties 8in x 1/2in Ties Gray & Black 50 ct |
| Marketing Information | Reusable ties are perfect for controlling and organizing wires, cords and cables. One-piece strap wraps onto itself for a secure hold that's easy to undo and adjust. Attachable design prevents you from losing the ties when the cables are untied. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cable Tying |
Product Information
| Cable Manager Type | Cable Tie |
| Minimum Loop Tensile Strength | 25 lb |
| Features | Reusable |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Width | 0.50" |
| Length | 8" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
VELCRO® ONE-WRAP Thin Ties 8in x 1/2in Ties Gray & Black 50 ct
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICWOECGP21249 Stock Available
-
Product Code: BSN4385517 Stock Available
-
Product Code: DYM217454037 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92762 Stock Available
-
Product Code: HEW3JA03AN419 Stock Available
-
Product Code: HEW4S6U9LN288 Stock Available
-
Product Code: HEW4S6V0LN272 Stock Available
-
Product Code: VEK9059355 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICWOECGP21249 Stock Available
-
Product Code: BSN4385517 Stock Available
-
Product Code: DYM217454037 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92762 Stock Available
-
Product Code: HEW3JA03AN419 Stock Available
-
Product Code: HEW4S6U9LN288 Stock Available
-
Product Code: HEW4S6V0LN272 Stock Available
-
Product Code: VEK9059355 Stock Available