‹ Prev
Next ›
VELCRO® Reusable Thin Straps
Black, Red - Fabric, Nylon - 100 / Pack
31 Stock Available
- 2 different colors make it easy to color-code wires, cords and more
- 1-piece construction wraps onto itself with Velcro to maintain secure hold
- Customizable material lets you easily modify length with scissors
- Easy-to-undo design allows quick adjustments as needed
- Perfect for indoor or outdoor use
Product Details
General Information
| Manufacturer | Velcro Companies |
| Manufacturer Part Number | 30200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.velcro.com |
| Brand Name | VELCRO® |
| Product Name | Reusable Thin Straps |
| Marketing Information | Pre-cut ties come in two different colors to easily color-code wires, cords and cables both indoors and outdoors. One-piece design wraps onto itself with hook-and-loop closure to ensure it maintains a tight, secure hold. Customizable fabric/nylon material can be cut with household scissors to create the perfect length you need for any project. Fasteners are easy to undo and adjust to let you make quick modifications as needed. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Hook & Loop Fastener |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Height | 0.01" |
| Width | 0.5" |
| Length | 8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
VELCRO® Reusable Thin Straps
Also Consider
-
Product Code: BSN3295327400 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914608 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN535 Stock Available
-
Product Code: MMM110S425 Stock Available
-
Product Code: MMMAD119287 Stock Available
-
Product Code: PGC45112CT1558 Stock Available
-
Product Code: SLI1051478 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3295327400 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914608 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN535 Stock Available
-
Product Code: MMM110S425 Stock Available
-
Product Code: MMMAD119287 Stock Available
-
Product Code: PGC45112CT1558 Stock Available
-
Product Code: SLI1051478 Stock Available