‹ Prev
Next ›
Advantus Beaded Cable Ties
Cable Tie - White - 0.25" Length - 250 / Pack
61 Stock Available
- Permanent lock stays securely attached to prevent releasing
- Pointed tip allows quick, simple operation
- Perfect for attaching tags, securing cables and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Advantus Corp |
| Manufacturer Part Number | 97535 |
| Manufacturer Website Address | http://www.advantus.com |
| Brand Name | Advantus |
| Product Name | Beaded Cable Ties |
| Marketing Information | Beaded cable tie features a permanent lock to secure a wide variety of items and can only be removed by cutting. Pointed tip helps you quickly insert it into the other end for fast, simple use. Cable tie is perfect for attaching sales tags, bundling cables and more. |
| Packaged Quantity | 250 / Pack |
| Product Type | Cable Tying |
Product Information
| Cable Manager Type | Cable Tie |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 3.75" |
| Width | 0.10" |
| Length | 0.25" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
| Additional Warranty Information |
90 days from purchase |
Overview
Advantus Beaded Cable Ties
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.