‹ Prev
Next ›
Survivor® 10 x 13 DuPont Tyvek Catalog Mailer with Self-Sealing Closure
Catalog - #13 1/2 - 10" Width x 13" Length - 14 lb - Peel & Seal - White - Tyvek - 100 / Box
116 Stock Available
- Made with durable yet lightweight, 14 lb. DuPont Tyvek that's tough enough to resist punctures, tears, moisture and chemicals for long-lasting performance
- Release strip so the recipient can easily access the contents yet maintain a secure close
- Self-seal, Redi-Strip closure for a clean, quick seal immediately on contact
- Peel-off strip to protect adhesive from dust for a longer shelf life
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | R1580 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Survivor® |
| Product Name | 10 x 13 DuPont Tyvek Catalog Mailer with Self-Sealing Closure |
| Marketing Information | 10" x 13" catalog mailers are made with 14 lb. DuPont Tyvek and feature a Redi-Strip closure. Protective material is strong and durable enough to easily withstand the most grueling conditions and resists punctures, tears and moisture. Everyday mailers provide a highly effective and useful way to send important information and items whether from home or work. They can help increase the effectiveness of your important mailings and the assurance that your contents will be delivered. Redi-Strip closure requires no moisture for a secure seal and features a release strip for quick, easy opening. Lightweight construction could help you save on shipping costs. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #13 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Basis Weight | 14 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Closure Side | Open End |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Tyvek |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Survivor® 10 x 13 DuPont Tyvek Catalog Mailer with Self-Sealing Closure
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BRTTN63091 Stock Available
-
Product Code: BSN366127230 Stock Available
-
Product Code: MMMR330NALT263 Stock Available
-
Product Code: OEX85110976 Stock Available
-
Product Code: PIL310201926 Stock Available
-
Product Code: QUAR179038 Stock Available
-
Product Code: SAN17357901755 Stock Available
-
Product Code: SAN3270124 Stock Available
-
Product Code: WAU2027035 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BRTTN63091 Stock Available
-
Product Code: BSN366127230 Stock Available
-
Product Code: MMMR330NALT263 Stock Available
-
Product Code: OEX85110976 Stock Available
-
Product Code: PIL310201926 Stock Available
-
Product Code: QUAR179038 Stock Available
-
Product Code: SAN17357901755 Stock Available
-
Product Code: SAN3270124 Stock Available
-
Product Code: WAU2027035 Stock Available