‹ Prev
Next ›
Bostitch PowerCrown Premium Staples
1/4" Leg - 1/2" Crown - Chisel Point - Silver - High Carbon Steel - 1.1" Height x 0.5" Width x 0.3" Length - 210 Per Strip - 1 Box
Out of Stock
- Premium steel wire engineered in a PowerCrown for extra force
- Finely chiseled points deliver optimal penetration
- 1/4" (6mm) leg length
- Comes in full strips (210 staples / strip)
- For use with Bostitch B8 Staplers
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | STCR2115-1/4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Line | PowerCrown |
| Product Model | BOSSTCR211514 |
| Product Name | PowerCrown Premium Staples |
| Marketing Information | Engineered for impressive performance, PowerCrown staples feature a unique crown at the top of the staple that flattens when driven down during stapling. Forced outward, the legs are better supported by the stapler magazine throughout the drive, resulting in more stapling force and reduced staple buckling. Staples are made from superior-quality, high carbon steel wire with finely chiseled points for maximum sheet capacity. Use in Bostitch EZ Squeeze 50 (B850-BLK), B8 PowerCrown Flat Clinch Premium (B8RC-FC), B8 PowerCrown Compact Premium (B8RC-2G), B8 PowerCrown Travel/Desktop (B8RC), B8 Impulse 45 Electric (B8E-VALUE) for 20-sheet jobs, B8 Xtreme Duty Plier (B8HDP) for 20-sheet jobs and B8 Heavy-duty Plier (02245) for 20-sheet jobs. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Staples |
Product Information
| Staple Per Strip | 210 |
| Leg Length | 1/4" |
| Crown Width | 1/2" |
| Strip Length | Full |
| Features | Chisel Point |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | High Carbon Steel |
| Height | 1.1" |
| Width | 0.5" |
| Length | 0.3" |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
Miscellaneous
| Additional Information | B8 |
| Compatibility |
Use In B8C Line |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Bostitch PowerCrown Premium Staples
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN366127227 Stock Available
-
Product Code: CNK58508782 Stock Available
-
Product Code: MMMR330NALT255 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PIL310201915 Stock Available
-
Product Code: SAN17357901755 Stock Available
-
Product Code: SAN3270122 Stock Available
-
Product Code: SEL1019097 Stock Available
-
Product Code: WAU2027032 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN366127227 Stock Available
-
Product Code: CNK58508782 Stock Available
-
Product Code: MMMR330NALT255 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PIL310201915 Stock Available
-
Product Code: SAN17357901755 Stock Available
-
Product Code: SAN3270122 Stock Available
-
Product Code: SEL1019097 Stock Available
-
Product Code: WAU2027032 Stock Available