‹ Prev
Next ›
Survivor® 10 x 15 DuPont Tyvek Catalog Mailers
Catalog - 10" Width x 15" Length - 14 lb - Peel & Seal - White - Tyvek - 100 / Box
23 Stock Available
- Made with durable yet lightweight, 14 lb. DuPont Tyvek that's tough enough to resist punctures, tears and moisture during shipping
- Perfect for shipping contents with confidence
- Peel-and-seal, Flap-Stik closure for a clean, sanitary seal without moisture; release strip for quick opening
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | R1660 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Survivor® |
| Product Name | 10 x 15 DuPont Tyvek Catalog Mailers |
| Marketing Information | Catalog mailers are made with 14 lb. DuPont Tyvek that is strong enough to withstand the most grueling conditions. Durable material resists punctures, tears and moisture yet is lightweight to save on shipping costs. 10" x 15" white mailing envelopes feature an easy, Flap-Stik closure that requires no moisture for a secure seal. Release strip allows you to quickly and easily open. Whether your sending critical documents or reselling on an online marketplace. These catalog mailers are an efficient, cost-effective way to make sure your items arrive intact. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Mailer/Envelope Length | 15" |
| Basis Weight | 14 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Closure Side | Open End |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Tyvek |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Survivor® 10 x 15 DuPont Tyvek Catalog Mailers
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BRTTN63089 Stock Available
-
Product Code: MMMR330NALT251 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PIL310201897 Stock Available
-
Product Code: SAN17357901754 Stock Available
-
Product Code: SAN327015 Stock Available
-
Product Code: WAU2027032 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BRTTN63089 Stock Available
-
Product Code: MMMR330NALT251 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PIL310201897 Stock Available
-
Product Code: SAN17357901754 Stock Available
-
Product Code: SAN327015 Stock Available
-
Product Code: WAU2027032 Stock Available