‹ Prev
Next ›
Artistic Urban Collection Punched Metal Pencil Cup
4.5" Height x 3.5" Width x 3.5" Depth - Metal - Black - Heavy Duty, Scratch Resistant, Wear Resistant, Reinforced, Rounded Edges, Durable - 1 Each
399 Stock Available
- Strong, heavy-duty punched metal construction for lasting use
- Protective feet prevent surface wear and scratches to furniture
- Reinforced rounded edges for durability and attractive detailing
- Contemporary style creates professional appearance
- Extra deep design provides increased stability
Product Details
General Information
| Manufacturer | Artistic Products, LLC |
| Manufacturer Part Number | ART20005 |
| Manufacturer Website Address | http://www.artistic-products.com |
| Brand Name | Artistic |
| Product Name | Urban Collection Punched Metal Pencil Cup |
| Marketing Information | Pencil cup provides the perfect blend of form and function to keep you organized. Strong, heavy-duty punched metal construction features a contemporary style for a professional appearance. Protective feet prevent surface wear and scratches to your furniture. Reinforced rounded edges provide durability and attractive detailing. Sturdy pencil cup is extra deep for stability. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Pen/Pencil Holder |
Product Information
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Height | 4.5" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Additional Warranty Information |
90-Day Warranty |
Overview
Artistic Urban Collection Punched Metal Pencil Cup
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN3295411717 Stock Available
-
Product Code: CLO1594910942 Stock Available
-
Product Code: NES35115444 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: QUA4418217 Stock Available
-
Product Code: QUA46071557 Stock Available
-
Product Code: RUB11906ROS225 Stock Available
-
Product Code: SWI3720183 Stock Available
-
Product Code: SWI74701610 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3295411717 Stock Available
-
Product Code: CLO1594910942 Stock Available
-
Product Code: NES35115444 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: QUA4418217 Stock Available
-
Product Code: QUA46071557 Stock Available
-
Product Code: RUB11906ROS225 Stock Available
-
Product Code: SWI3720183 Stock Available
-
Product Code: SWI74701610 Stock Available