At-A-Glance Contemporary Monthly Desk Pad
Julian Dates - Daily, Monthly - 12 Month - January 2026 to December 2026 - 1 Month Single Page Layout - 18" x 11" Sheet Size - White Sheet - Headband - Desk Pad - Paper - Black Cover - 11" Height - 1 Each
- Simple layout with notes space
- Fashion-forward color scheme and design elements
- Monthly protection for your desktop
- Extra writing space for priorities
- Full-year calendar reference to quickly look up dates
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | SK14X00 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | At-A-Glance |
| Product Line | Contempo |
| Product Name | Contemporary Monthly Desk Pad |
| Marketing Information |
With a fashion-forward color scheme, this compact desk pad features a contemporary design to accent and protect your desktop while keeping you organized. Dated planning pages range 12 months from January to December. One-page-per-month format provides a ruled column for priorities and unruled daily blocks for plenty of note-taking space to keep up with events and other important dates each month. Monthly pages also include count of days/days remaining," holidays and full-year calendar reference for quick date checking. Current month is highlighted for easy reference. Desk pad features black top binding with two clear corners to keep pages flat. Two eyelets in the binding allow you convert it to a wall calendar. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Calendar |
Product Information
| Julian Dates | Yes |
| Date Format |
|
| Sheet Height | 11" |
| Sheet Width | 18" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Binding Type | Headband |
| Time Period | 12 Month |
| Start Month | January |
| Start Year | 2026 |
| End Month | December |
| End Year | 2026 |
| Cover Color | Black |
| Sheet Color | White |
| Placement | Desk Pad |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Material | Paper |
| Height | 11" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
At-A-Glance Contemporary Monthly Desk Pad