‹ Prev
Next ›
Avery Heavy-Duty Framed View 3-Ring Binder, 1" EZD Rings, Navy Blue
Avery® Heavy-Duty Framed View 3-Ring Binder, 1" One Touch EZD(R) Rings, 1 Navy Blue Binder (68055)
175 Stock Available
- Perfectly frames and centers title page for a professional look
- Easily insert title page and spine ID with convenient Avery-exclusive mounting sheets
- One Touch EZD locking rings open with ease and keep pages secure
- EZD rings hold more than same-size round rings
- Gap Free ring prevents gapping and misalignment of rings
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 68055 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Series | EZD |
| Product Name | Heavy-Duty Framed View 3-Ring Binder |
| Marketing Information | Binder perfectly frames and centers your title page for a professional look. Special mounting base keeps title page in place. Easily insert title page and spine ID with convenient mounting sheets. Overlay material on front and spine is crystal-clear. One-Touch EZD Locking Rings open with ease and keep pages secure. EZD rings also have a higher page capacity compared to same-size round rings. Gap-Free ring feature prevents gapping and misalignment of rings. Pages lie flat with these back-mounted metal rings. 1" ring capacity accommodates approximately 275 sheets. Binder also features two clear interior pockets, a sturdy chipboard core, and exposed rivets on back. Each pocket holds up to 20 sheets. Wider front and back binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors so you can keep your paperwork and tabs protected. Binder is made with heavy-duty vinyl. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1" |
| Sheet Capacity | 275 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Ring Size | 1" |
| Number of Rings | 275 |
| Fastener Type | Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Navy Blue |
| Material | Vinyl |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery Heavy-Duty Framed View 3-Ring Binder, 1" EZD Rings, Navy Blue
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AJMPP9GREWH621 Stock Available
-
Product Code: AVE6805140 Stock Available
-
Product Code: BSN117B14LB995 Stock Available
-
Product Code: BSN656383917 Stock Available
-
Product Code: KEB21163159 Stock Available
-
Product Code: LLR84240Out of Stock
-
Product Code: SAN28025Out of Stock
-
Product Code: UBC3392251 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AJMPP9GREWH621 Stock Available
-
Product Code: AVE6805140 Stock Available
-
Product Code: BSN117B14LB995 Stock Available
-
Product Code: BSN656383917 Stock Available
-
Product Code: KEB21163159 Stock Available
-
Product Code: LLR84240Out of Stock
-
Product Code: SAN28025Out of Stock
-
Product Code: UBC3392251 Stock Available