‹ Prev
Next ›
Business Source 1/3 Tab Cut Legal Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 14" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 1 Plys - Manila - Manila - Tab - 10% Recycled - 100 / Box
863 Stock Available
- 1/3-cut tabs are undercut for increased label visibility
- 3/4" expansion provides extra room for your growing projects and files
- Rounded top corners allow quick, safe handling
- Designed for use with legal-size items
Select Product Options
Sheet Standard: Legal
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 17526 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | 1/3 Cut 1-ply Top Tab Manila Folders |
| Marketing Information | File folders feature 1/3 cut tabs in assorted positions. Tabs are 1/2" high undercut for label visibility. Top corners are rounded. File folders are scored for 3/4" expansion and made of 11 point stock. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Size | 1/2" |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Number of Plys | 1 |
| Features | Tab |
Physical Characteristics
| Color | Manila |
| Product Material | Manila |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Business Source 1/3 Tab Cut Legal Recycled Top Tab File Folder
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AJMPP9GREWH621 Stock Available
-
Product Code: GJO211203243 Stock Available
-
Product Code: GJO2550096829 Stock Available
-
Product Code: ITA602336399 Stock Available
-
Product Code: KEB10201135 Stock Available
-
Product Code: OEX67772457 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX8511439 Stock Available
-
Product Code: OEX927531More on the Way
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AJMPP9GREWH621 Stock Available
-
Product Code: GJO211203243 Stock Available
-
Product Code: GJO2550096829 Stock Available
-
Product Code: ITA602336399 Stock Available
-
Product Code: KEB10201135 Stock Available
-
Product Code: OEX67772457 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX8511439 Stock Available
-
Product Code: OEX927531More on the Way