‹ Prev
Next ›
Avery Heavy-Duty View 3 Ring Binder, 1.5" EZD Rings, Pacific Blue
Avery® Heavy-Duty View 3 Ring Binder, 1.5" One Touch EZD(R) Rings, 1 Pacific Blue Binder (79775)
73 Stock Available
- DuraHinge design that's stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film offers a smoother finish for high-quality look and feel
- Wide binder panels fully cover standard sheet protectors and dividers
- Pages lie flat with back-mounted rings
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 79775 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | DuraHinge |
| Product Series | EZD |
| Product Name | Heavy-Duty View Binders - Locking One Touch EZD Rings |
| Marketing Information | This Heavy-Duty View Binder with One Touch rings is perfect for extended use. From everyday referencing to classroom notes and home business use-this binder's strong enough to handle them all. The DuraHinge(R) design is stronger, lasts longer and resists tearing, while the DuraEdge(R) feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Our deep texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high quality look and feel. Just pull the lever to open the rings for adding, replacing and removing pages. Then push to lock the rings in place. Even when filled to its 400-page capacity, this binder still has four stacked pockets for a bit of extra space inside. Customize the pacific blue cover with free, easy-to-use templates and designs at avery.com/print. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1 1/2" |
| Sheet Capacity | 400 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Ring Size | 1.50" |
| Number of Rings | 400 |
| Fastener Type | Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 4 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Pacific Blue |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery Heavy-Duty View 3 Ring Binder, 1.5" EZD Rings, Pacific Blue
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE23076535 Stock Available
-
Product Code: AVE7977496 Stock Available
-
Product Code: AVE7980584 Stock Available
-
Product Code: BSN38591231 Stock Available
-
Product Code: BSN38593251 Stock Available
-
Product Code: BSN65263631 Stock Available
-
Product Code: PAC103026728 Stock Available
-
Product Code: PAC103058531 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE23076535 Stock Available
-
Product Code: AVE7977496 Stock Available
-
Product Code: AVE7980584 Stock Available
-
Product Code: BSN38591231 Stock Available
-
Product Code: BSN38593251 Stock Available
-
Product Code: BSN65263631 Stock Available
-
Product Code: PAC103026728 Stock Available
-
Product Code: PAC103058531 Stock Available