‹ Prev
Next ›
Tru-Ray Heavyweight Construction Paper
Art, Craft - 0.50" Height x 18" Width x 12" Length - White - Sulphite - 1 Pack
533 Stock Available
- Heavyweight and 100% vat-dyed - perfect for any arts and crafts project
- Tough enough to withstand scoring, folding and curling without cracking and tearing
- Superior fade-resistance keeps projects brighter and fresher longer
- 50% recycled fiber content
- Acid-free and recyclable
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 103058 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Tru-Ray |
| Product Name | Heavyweight Construction Paper |
| Marketing Information | Tru-Ray Construction Paper is perfect for any arts and crafts project. This heavyweight, 100 percent vat-dyed sulphite paper is made with longer, stronger fibers for extra durability. This paper is tough enough to take scoring, folding and curling without cracking and tearing. The superior fade-resistance of the paper keeps your projects brighter longer. Tru-Ray Construction Paper is acid-free and recyclable. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Construction Paper |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Sulphite |
| Height | 0.50" |
| Width | 18" |
| Length | 12" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Tru-Ray Heavyweight Construction Paper
Also Consider
-
Product Code: PAC102998115 Stock Available
-
Product Code: PAC10301073 Stock Available
-
Product Code: PAC103028Out of Stock
-
Product Code: PAC103400119 Stock Available
-
Product Code: PAC10340134 Stock Available
-
Product Code: PAC103403170 Stock Available
-
Product Code: PAC10340478 Stock Available
-
Product Code: PAC10340587 Stock Available
-
Product Code: PAC103432110 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAC102960376 Stock Available
-
Product Code: PAC102993402 Stock Available
-
Product Code: PAC103002259 Stock Available
-
Product Code: PAC103004550 Stock Available
-
Product Code: PAC103016505 Stock Available
-
Product Code: PAC103022352 Stock Available
-
Product Code: PAC103025154 Stock Available
-
Product Code: PAC103026728 Stock Available
-
Product Code: PAC103029504 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAC102960376 Stock Available
-
Product Code: PAC102993402 Stock Available
-
Product Code: PAC103002259 Stock Available
-
Product Code: PAC103004550 Stock Available
-
Product Code: PAC103016505 Stock Available
-
Product Code: PAC103022352 Stock Available
-
Product Code: PAC103025154 Stock Available
-
Product Code: PAC103026728 Stock Available
-
Product Code: PAC103029504 Stock Available