‹ Prev
Next ›
Avery® Big Tab Write & Erase Plastic Dividers, 5 tabs, 1 set
5 x Divider(s) - 5 Write-on Tab(s) - 5 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - 3 Hole Punched - Multicolor Plastic Divider - Assorted Plastic Tab(s) - Hole-punched, Writable, Erasable, Durable, Reusable, Tear Resistant - 5 / Set
94 Stock Available
- Bigger tabs provide 50% more writing space than standard tabs
- Customize entire divider using a ballpoint pen or pencil
- Translucent; 3-hole punched
- Made of durable plastic for frequent reference
- Size: Plastic - 8.50" Width x 11" Length; color: Multicolor; tabs: 5
Select Product Options
Total Number of Dividers: 5
Tabs per Set: 5
Tab Color: Assorted
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 16170 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Big Tab |
| Product Name | Big Tab Write & Erase Plastic Dividers, 5 tabs, 1 set |
| Marketing Information | Write-on dividers are made of durable plastic for frequent reference. Customize entire divider using a ballpoint pen or pencil. To reuse, just erase and write on again. Dividers are translucent and multicolored. Bigger tabs provide 50 percent more writing space than standard tabs. |
| Packaged Quantity | 5 / Set |
| Product Type | Tab Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 5 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | Multicolor |
| Divider Material | Plastic |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Total Number of Tabs | 5 |
| Tab Style | Write-on |
| Tabs per Set | 5 |
| Tab Color | Assorted |
| Tab Material | Plastic |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | Multicolor |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | China |
Overview
Avery® Big Tab Write & Erase Plastic Dividers, 5 tabs, 1 set
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE1120171 Stock Available
-
Product Code: BICMV11BK145 Stock Available
-
Product Code: BSN6536415443 Stock Available
-
Product Code: CLI70013124 Stock Available
-
Product Code: CLO000316255 Stock Available
-
Product Code: DXE5342CDSBP796 Stock Available
-
Product Code: KCC2160628916 Stock Available
-
Product Code: PENAL25TASWSPR27 Stock Available
-
Product Code: PENC505H1106 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE1120171 Stock Available
-
Product Code: BICMV11BK145 Stock Available
-
Product Code: BSN6536415443 Stock Available
-
Product Code: CLI70013124 Stock Available
-
Product Code: CLO000316255 Stock Available
-
Product Code: DXE5342CDSBP796 Stock Available
-
Product Code: KCC2160628916 Stock Available
-
Product Code: PENAL25TASWSPR27 Stock Available
-
Product Code: PENC505H1106 Stock Available