‹ Prev
Next ›
Avery® Heavy-Duty Binders with One Touch EZD Rings
3" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 670 Sheet Capacity - 3" Ring - Fastener: Ring - Pocket: 4, Internal - Polypropylene - Red - Recycled - Pocket, Heavy Duty, One Touch Ring, Long Lasting, Tear Resistant, Split Resistant, PVC-free - 1 Each
45 Stock Available
- DuraHinge design that's stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film offers a smoother finish for high-quality look and feel
- Wide binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors
- Pages lie flat with back-mounted rings
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 79583 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Series | EZD |
| Product Name | Heavy-Duty Binders with One Touch EZD Rings |
| Marketing Information | This Heavy-Duty Binder with One Touch rings is perfect for extended use. From everyday referencing to classroom notes and home business use, this binder's strong enough to handle them all. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing. The DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Simply pull the lever to open the rings for adding, replacing and removing pages. Then push to lock the rings in place. Even when filled to its 670-page capacity, this binder still has four stacked pockets for a bit of extra space inside. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Reference Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 3" |
| Sheet Capacity | 670 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Ring Size | 3" |
| Fastener Type | Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 4 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Red |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 49% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery® Heavy-Duty Binders with One Touch EZD Rings
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE11122615 Stock Available
-
Product Code: AVE11124400 Stock Available
-
Product Code: AVE7958420 Stock Available
-
Product Code: AVE7958613 Stock Available
-
Product Code: BSN17532748 Stock Available
-
Product Code: BSN4385236 Stock Available
-
Product Code: CLI70025165 Stock Available
-
Product Code: FEL0070437 Stock Available
-
Product Code: SMD6462665 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE11122615 Stock Available
-
Product Code: AVE11124400 Stock Available
-
Product Code: AVE7958420 Stock Available
-
Product Code: AVE7958613 Stock Available
-
Product Code: BSN17532748 Stock Available
-
Product Code: BSN4385236 Stock Available
-
Product Code: CLI70025165 Stock Available
-
Product Code: FEL0070437 Stock Available
-
Product Code: SMD6462665 Stock Available