‹ Prev
Next ›
C-Line Self-Adhesive Binder Labels
1.8" Width x 3.3" Length - Vinyl - Clear - 12 / Pack
165 Stock Available
- Make binders easier to identify with these self-adhesive label holders
- Available in different sizes and widths so any office can stay organized
- Includes cardstock inserts for the label holder
- Color: Clear; capacity: 2"-3" Binder
- Packaged quantity: 12 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | C-Line Products, Inc |
| Manufacturer Part Number | 70025 |
| Manufacturer Website Address | http://www.c-lineproducts.com |
| Brand Name | C-Line |
| Product Name | Self-Adhesive Binder Labels |
| Marketing Information | Self-adhesive labels easily identify ring binders while on shelf. Peel off backing and apply labels to binder. Blank white inserts included. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Type | Label Holder |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Width | 1.8" |
| Length | 3.3" |
Miscellaneous
| Compatibility | 2"-3" Binder |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Additional Warranty Information |
This product will be cheerfully replaced with one of equal value if defective in materials, manufacturing or packaging at time of purchase. Except for such replacement, this product is sold without warranty or liability even though defect, damage or loss is caused by negligence or other fault. |
Overview
C-Line Self-Adhesive Binder Labels
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE11124400 Stock Available
-
Product Code: AVE7980636 Stock Available
-
Product Code: BICSCSM361BK68 Stock Available
-
Product Code: BSN17532748 Stock Available
-
Product Code: BSN4385236 Stock Available
-
Product Code: PEN50HB3984 Stock Available
-
Product Code: SMD6462665 Stock Available
-
Product Code: VEK90197314 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE11124400 Stock Available
-
Product Code: AVE7980636 Stock Available
-
Product Code: BICSCSM361BK68 Stock Available
-
Product Code: BSN17532748 Stock Available
-
Product Code: BSN4385236 Stock Available
-
Product Code: PEN50HB3984 Stock Available
-
Product Code: SMD6462665 Stock Available
-
Product Code: VEK90197314 Stock Available