‹ Prev
Next ›
Avery® Legal Durable Binder
2" Binder Capacity - Legal - 8 1/2" x 14" Sheet Size - 275 Sheet Capacity - 3 x 2" Ring - Fastener: Round Ring - Pocket: 2, Internal - Polypropylene - Black - Recycled - Spine Label, Durable, Flexible, Sturdy, Rivet, Label Holder, Business Card Holder, PVC-free - 1 Each
36 Stock Available
- Freedom and flexibility to organize legal-size documents
- Back-mounted, 3-ring design so pages lie flat
- 2 interior pockets for extra storage
- Label holder for quick identification
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 06401 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Legal Durable Binder |
| Marketing Information | Legal Three-Ring Durable Binder gives you the freedom and flexibility to organize legal-size documents any way you see fit. Back-mounted, three-ring design allows 8-1/2" x 14" pages to lie flat and remain secure. 2" capacity, round rings are made of metal and accommodate approximately 275 sheets. Two interior pockets provide extra space for storing loose or unpunched pages. Each pocket holds up to 20 sheets. You can even load the spine label holder with an insert for quick identification. Binder also features vinyl construction, a sturdy chipboard core and concealed rivets for a professional appearance. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Reference Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 2" |
| Sheet Capacity | 275 |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Ring Size | 2" |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Round Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Fastener Material | Metal |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery® Legal Durable Binder
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN04467324 Stock Available
-
Product Code: BSN3666383 Stock Available
-
Product Code: BSN43566559 Stock Available
-
Product Code: GJO2550096799 Stock Available
-
Product Code: KCC030764750 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX8511439 Stock Available
-
Product Code: OEX927531More on the Way
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN04467324 Stock Available
-
Product Code: BSN3666383 Stock Available
-
Product Code: BSN43566559 Stock Available
-
Product Code: GJO2550096799 Stock Available
-
Product Code: KCC030764750 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX8511439 Stock Available
-
Product Code: OEX927531More on the Way