‹ Prev
Next ›
Business Source No. 10 White Wove V-Flap Business Envelopes
Business - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 24 lb - Gummed - White - Wove - 500 / Box
Office Essential Picks
317 Stock Available
- Fully gummed flap creates secure closure to prevent peeling during delivery
- Cost-efficient design keeps shipping costs to a minimum
- 24 lb. stock produces high-quality look and feel
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 04467 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 10 White Wove V-Flap Business Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 business envelopes are good for everyday mailing. Traditional design includes 24 lb., white wove stock; diagonal seams; and fully gummed, pointed flaps. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Diagonal |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source No. 10 White Wove V-Flap Business Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: GJO211203111 Stock Available
-
Product Code: GJO24081345 Stock Available
-
Product Code: GJO2550096752 Stock Available
-
Product Code: ITA602336351 Stock Available
-
Product Code: OEX67772441 Stock Available
-
Product Code: OEX67817233 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: OEX927531More on the Way
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442635 Stock Available
-
Product Code: BSN36665319 Stock Available
-
Product Code: BSN3666690 Stock Available
-
Product Code: BSN3666721 Stock Available
-
Product Code: BSN3667541 Stock Available
-
Product Code: BSN4210165 Stock Available
-
Product Code: BSN42103Out of Stock
-
Product Code: BSN4212199 Stock Available
-
Product Code: QUA4196518 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: GJO211203111 Stock Available
-
Product Code: GJO24081345 Stock Available
-
Product Code: GJO2550096752 Stock Available
-
Product Code: ITA602336351 Stock Available
-
Product Code: OEX67772441 Stock Available
-
Product Code: OEX67817233 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: OEX927531More on the Way