‹ Prev
Next ›
Business Source Kraft Gummed Catalog Envelopes
Catalog - #13 1/2 - 10" Width x 13" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 250 / Box
65 Stock Available
- Ideal for mailing a variety of items including documents, catalogs, brochures and more
- Constructed of opaque, 28 lb. Kraft paper to keep contents private
- Open-ended style to easily insert mailings
- Moisture-activated, gummed seal for a secure closure
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 42101 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Kraft Gummed Catalog Envelopes |
| Marketing Information | Heavy-duty, all-purpose mailing envelopes are ideal for mailing documents, catalogs, direct mail, promotional material, brochures and more. 28 lb. opaque Kraft construction delivers privacy of contents. Open-ended style allows you to easily insert and remove items. Moisture-activated, gummed flap provides a secure seal. 10" x 13" size is perfect for documents without folding. |
| Packaged Quantity | 250 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #13 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open End |
| Seam | Reinforced |
| Features | Reinforced |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source Kraft Gummed Catalog Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: BSN4209974 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U62ANOut of Stock
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAP8410152337 Stock Available
-
Product Code: PAP8420152463 Stock Available
-
Product Code: QUA10742122 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: BSN4209974 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U62ANOut of Stock
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAP8410152337 Stock Available
-
Product Code: PAP8420152463 Stock Available
-
Product Code: QUA10742122 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock