‹ Prev
Next ›
Quality Park 4-1/2 x 6-1/4 Photo Envelopes with Self-Seal Closure
Specialty - 4 1/2" Width x 6 1/4" Length - 24 lb - White - Wove - 50 / Box
122 Stock Available
- Perfect for photos, invitations and announcements
- Made from premium, 24 lb. white wove paper for an elegant, personal touch
- Dependable quality to ensure invitations are secure and arrive intact
- Compatible with inkjet printing for quick, customized envelopes
- Strong, Redi-Strip, peel-and-seal closure to help create a quick sealing and mailing experience
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 10742 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Strip |
| Product Name | 4-1/2 x 6-1/4 Photo Envelopes with Self-Seal Closure |
| Marketing Information | Photo envelopes are perfectly sized for 4" x 6" photos, invites and greeting cards. Self-sealing, Redi-Strip closure creates a fast, instant seal. Peelable paper strip protects the adhesive from dust to last longer in storage. 24 lb. white wove paper adds a personal touch to your thoughtful gesture. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Specialty |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 6 1/4" |
| Basis Weight | 24 lb |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Quality Park 4-1/2 x 6-1/4 Photo Envelopes with Self-Seal Closure
Also Consider
-
Product Code: BSN4210165 Stock Available
-
Product Code: HEWCH561WNOut of Stock
-
Product Code: HEWCH563WN43 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U62ANOut of Stock
-
Product Code: OEX85110960 Stock Available
-
Product Code: OEX8511753 Stock Available
-
Product Code: PAP8410152335 Stock Available
-
Product Code: PAP8420152463 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152882 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN4210165 Stock Available
-
Product Code: HEWCH561WNOut of Stock
-
Product Code: HEWCH563WN43 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U62ANOut of Stock
-
Product Code: OEX85110960 Stock Available
-
Product Code: OEX8511753 Stock Available
-
Product Code: PAP8410152335 Stock Available
-
Product Code: PAP8420152463 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152882 Stock Available